Ako telu prospeje krátkodobý detox?

18.01.2020

Z vonkajšieho prostredia, z chemicky ošetrovaných a spracovaných potravín, či rôznych kozmetických produktov a čistiacich prostriedkov pôsobia na ľudský organizmus toxické látky.

Telo na ne môže reagovať rôznymi zdravotnými problémami, zhoršením stavu pleti, alebo neustálym pocitom únavy, stresu a nervozity. Ak cítite, že s vami nie je niečo v poriadku, možno je čas si dopriať niekoľkodňovú očistu.

Príprava a začiatok krátkodobého detoxu

Pred tým ako sa pustíte do detoxu, majte na pamäti, že vaše telo má samočistiace schopnosti. Nie je nutné vrhať sa do extrémnej diéty pozostávajúcej len z jedného pohára citrónovej šťavy denne. Nie všetky drastické "výživové" plány, ktoré nájdete na internete, budú mať želané účinky. Pri veľmi nízkom kalorickom príjme si namiesto prečistenia organizmu od škodlivín môžete spôsobiť spomalenie metabolizmu. Pre vaše zdravie to môže byť naozaj nebezpečné.

Preto k detoxu pristupujte rozumne. Vyberte si potraviny, ktoré vám dodajú nevyhnutné množstvo energie a zároveň vám pomôžu vyplaviť všetky nahromadené toxíny.

Základom je však pripraviť vaše trávenie na nadchádzajúcu zmenu. Deň pred začatím detoxu zaraďte do stravy viac vlákniny pre podporu funkcie hrubého čreva. Po tejto príprave sa môžete pustiť do samotnej diéty.

Aké typy krátkodobého detoxu poznáme a pre koho je vhodný?

Typy detoxikačných diét rozoznávame podľa hlavnej zložky jedálnička, ktorú budete konzumovať. Niektoré z nich sú pomerne jednotvárne, iné poskytujú pestré možnosti, ako sa stravovať.

Ak však netrpíte zdravotnými problémami, detox z ovocia a zeleniny vám rozhodne neublíži, ani keď ho budete pravidelne opakovať. To vám potvrdia aj výživoví poradcovia: 

Krátkodobý detox, v dĺžke trvania 1-3 dni, je vhodný pre každého (okrem tehotných žien, ľudí s veľmi nízkou telesnou hmotnosťou a vážne chorých pacientov). Je to veľmi účinný spôsob ako očistiť a zregenerovať telo. Stačí vynechať živočíšne produkty, obilniny, sladkosti a konzumovať iba menej sladké ovocie a zeleninu (okrem škrobovej), v akomkoľvek množstve. Ideálne iba zeleninu, ktorá obsahuje dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny.

Detox treba podporiť zvýšeným prísunom tekutín, predovšetkým čistej vody a bylinkových čajov, s vylúčením kávy a alkoholu. Krátkodobý detox môžete zaradiť do svojho bežného života. Urobte si pravidelne raz týždenne "čistiaci zeleninový deň", alebo aspoň občas vynechajte večeru a predĺžte čas bez jedla. Svojmu telu doprajete priestor na pravidelnú očistu a regeneráciu a pomôže Vám to udržať si zdravú hmotnosť."

Detox nie je len o jedle

Prečistenie organizmu je príležitosť dopriať telu všetko, čo potrebuje, aby sa zbavilo nahromadených toxínov. Pomocníkom pri prečisťovaní môže byť aj sauna a masáž, alebo aromaterapeutický kúpeľ so špeciálnymi soľami.

Napriek poklesu energie v prvých dňoch detoxu by ste mali do vašej dennej rutiny zaradiť ľahké cvičenie. Pohyb je pre prečistenie tela nevyhnutný. Fyzická aktivita zrýchľuje krvný obeh a pomáha vášmu telu vylučovať škodlivé látky. Skvelou voľbou je joga, ale postačí aj rýchla chôdza či beh.

Po skončení krátkodobej detoxikácie organizmu je teda dobré zvážiť, či sa vrátite k pôvodnému spôsobu stravovania sa, alebo zmeníte niektoré svoje návyky natrvalo. A to najmä v prípade, že sa pokúšate zhodiť nadbytočné kilá natrvalo. Ak obmedzíte nezdravé prehrešky v stravovaní na minimum aj v bežné dni , telo sa vám poďakuje skvelou formou. 

SMOOTHIE DETOX?